Δε μαλώνω, δε μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κως στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της ενότητας « Ευ ζην» με θέμα «Δε μαλώνω, δε μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω» και με υπεύθυνες τις κυρίες Παπαηλία Σταυρούλα και Περρή Δανάη ασχολήθηκαν με τον σχολικό εκφοβισμό, τη διαφορετικότητα και τα συναισθήματα.

Τα παιδιά διάβασαν βιβλία, δραματοποίησαν καταστάσεις, έγραψαν τα δικά τους μηνύματα και δημιούργησαν τις δικές τους αφίσες τις οποίες κοινοποίησαν στην παιδική χαρά της γειτονιάς. Έμαθαν και τραγούδησαν, με τη συνεργασία του κ. Χρήστου Γαμβρέλλη, το τραγούδι του Παντελή Θαλασσινού «Ν΄αγαπάς» και μας προτρέπουν με τις παιδικές τους φωνές και το καθάριο βλέμμα τους ν΄αγαπάμε τους συνανθρώπους μας.

You May Also Like