ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Την Τετάρτη 9 Φεβρουαρίου τα παιδιά της έκτης τάξης  (ΣΤ1 και ΣΤ2 ) του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν αλλά και να περιηγηθούν εικονικά στη Βουλή των Ελλήνων.

Στην αρχή η υπεύθυνη του προγράμματος αναφέρθηκε στην  ιστορία του συγκεκριμένου κτηρίου.

Έπειτα δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές μας να «επισκεφθούν» το Περιστύλιο  , την αίθουσα των συνεδριάσεων της Ολομέλειας καθώς και την αίθουσα «Ελευθέριος Βενιζέλος». Στη συγκεκριμένη αίθουσα βρίσκεται η έκθεση «Αντικρίζοντας την Ελευθερία! Στη Βουλή των Ελλήνων, 2 αιώνες μετά. ». Οι μαθητές και οι μαθήτριες θαύμασαν τη μεγάλη ζωοφόρο η οποία απεικονίζει στιγμές από την έναρξη της ελληνικής επανάστασης έως και την άφιξη του Όθωνα.

Ήταν μια ευχάριστη εμπειρία για τους μαθητές μας  οι οποίοι «βρέθηκαν» στη Βουλή έστω και μέσω της εικονικής περιήγησης .

You May Also Like