Γιορτή Γ’ Τάξης για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκδήλωση αφιερωμένη στην επέτειο του ιστορικού ΟΧΙ του 1940.

Γονείς και μαθητές παρακολούθησαν την αναβίωση των γεγονότων της γενναίας αντίστασης των Ελλήνων ενάντια στους Ιταλούς και στη συνέχεια στους Γερμανούς μέσα από αφηγήσεις και μικρά θεατρικά σκετς που έκαναν οι μικροί μας μαθητές.

Στο κλίμα της εποχής μεταφερθήκαμε  επίσης μέσα από τα τραγούδια της χορωδίας του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του κυρίου Γαμβρέλλη Χρήστου, του διευθυντή του σχολείου.

Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι δασκάλες των τμημάτων, κυρίες Χατζηπαναγιώτου Σμαράγδα, Ξαγοράρη Καλλιόπη και Κουρτίδου Μαρία με τη βοήθεια της κυρίας Μπαρπάτση Αθανασίας που ήταν υπεύθυνη για τις υπέροχες χορογραφίες της γιορτής και της κυρίας Χαντέ Αικατερίνης μουσικού του σχολείου.

Η εκδήλωση τελείωσε με ένα ζεστό χειροκρότημα από τους θεατές επιβραβεύοντας έτσι την προσπάθεια των μαθητών!

You May Also Like