Ημέρες παιδικού και νεανικού βιβλίου 2018

Το σχολείο μας για ακόμη μια χρονιά συμμετείχε σε αυτή τη διοργάνωση που τα τελευταία χρόνια τείνει να γίνει θεσμός στο νησί μας.Τα παιδιά μας συμμετείχαν ενεργά σε αυτήν διαβάζοντας τα βιβλία και πραγματοποιώντας πλήθος μεταφηγηματικών δραστηριοτήτων όπως ζωγραφική, χειροτεχνία, δραματοποιήσεις. Ως επιστέγασμα αυτών των δραστηριοτήτων με μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε τους δημιουργούς των βιβλίων αυτών. Τέσσερις συγγραφείς και ένας εικονογράφος έδωσαν το παρόν. Η πρώτη δημοτικού ασχολήθηκε με το βιβλίο ‘’Γκαζόζα Α.Α.Α’’ της κας Κουτσοδημητροπούλου Τζένης. Η Δευτέρα Δημοτικού με το βιβλίο ‘’Ο βασιλιάς Φωνακλάς Γαλήνη δε βρίσκει’’ της προαναφερθείσας συγγραφέα. Η τρίτη δημοτικού με το βιβλίο ‘’ Ένας κήπος στην τάξη μας’’ της κας Τσιαμπαλή Χρυσάνθης.Η τετάρτη δημοτικού με το βιβλίο ‘’Όταν το σύμπαν συνωμοτεί’’ της κας Λίνας Σωτηροπούλου.Η Πέμπτη με το βιβλίο ‘’Σχολική παράσταση’’ και η έκτη τάξη με το βιβλίο ‘’Ο Καρλ , ο Φριτζ και το αυγό της ευτυχίας’’ του κ. Παπαθεοδώρου Βασίλη. Το σχολείο μας επίσης επισκέφθηκε ο εικονογράφος Σβετλίν Βασίλεφ.

You May Also Like