ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ-2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2023

Στο πλαίσιο του εορτασμού για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, τη Δευτέρα 3 Απριλίου οι μαθητές της Ε τάξης (Ε1 και Ε2) μαζί με τις δασκάλες τους, διοργάνωσαν διάφορα δρώμενα.

Αρχικά μίλησαν για τον μεγάλο παραμυθά τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Έπειτα παρουσίασαν την αφίσα για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου που ετοίμασε ο συγγραφέας Βαγγέλης Ηλιόπουλος μαζί με την  εικονογράφο Φωτεινή Στεφανίδη.

Τα παιδιά έφεραν τα αγαπημένα τους βιβλία μέσα στην τάξη και τα παρουσίασαν. Αναφέρθηκαν στους ήρωές τους , στα στοιχεία του χαρακτήρα τους που τους έκαναν αγαπητούς ή όχι και δραματοποίησαν κάποιες από τις περιπέτειές τους.

Επίσης διάβασαν το βιβλίο «Αν ήμουν βιβλίο……..» και   έπειτα κατέγραψαν τις δικές τους σκέψεις ως βιβλία.

Έφτιαξαν  και τους δικούς τους σελιδοδείκτες :

Τέλος, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας τραγούδησαν «Τον ύμνο του βιβλίου» του Ευγένιου Τριβιζά, με την καθοδήγηση της μουσικού του σχολείου μας Ιωάννας Αμπατζίδου, η οποία και το μελοποίησε

You May Also Like