Ενημερωτική  επίσκεψη στους μαθητές της ΣΤ τάξης

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 επισκέφθηκε το σχολείο μας  ο  κύριος Πάτρης Γεώργιος (Επιμελητής Α΄ Γυναικολογικής –Μαιευτικής Κλινικής) καθώς και οι κυρίες Χρυσού Ευδοκία (Υπεύθυνη Συντονίστρια Παρεμβάσεων Αγωγής Υγείας, Προϊσταμένη Τμήματος Κοινωνικής Υπηρεσίας Γ.Ν.-Κ.Υ. ΚΩ «ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΝ») και η  ασκούμενη Κοινωνική Λειτουργός: Μπλέντζα Μαριάννα.

Στόχος της επίσκεψης τους ήταν να ενημερώσουν αλλά και να ευαισθητοποιήσουν τα παιδιά της ΣΤ  τάξης σε θέματα δημόσιας υγείας.

Βασικό θέμα της ομιλίας τους ήταν οι αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα των αγοριών και των κοριτσιών την περίοδο της εφηβείας αλλά και οι αλλαγές στον ψυχικό και συναισθηματικό τους κόσμο .Έπειτα ακολούθησε συζήτηση και λύθηκαν αρκετές απορίες των μαθητών.

Τα παιδιά και οι δασκάλες  τους ευχαριστούν θερμά.

You May Also Like