Χριστουγεννιάτικη επίσκεψη στο Σβουρένειο και στο γηροκομείο

Χριστουγεννιάτικες μελωδίες πλημμύρισαν το Σβουρένειο Ειδικό Σχολείο με τις φωνές των παιδιών της χορωδίας του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Χρήστου Γαμβρέλλη, στην καθιερωμένη επίσκεψη τους στα πλαίσια των εορτών των Χριστουγέννων.

Συγκινητική ήταν η στιγμή, όταν τα παιδιά της χορωδίας μας συνεργάστηκαν με τη μπάντα του στρατού που ήταν εκεί, για να ακουστούν τα κάλαντα της Πρωτοχρονιάς.

Όπως κάθε χρόνο και φέτος μαζεύτηκαν τρόφιμα από τους μαθητές του σχολείου μας για το συσσίτιο της Μητρόπολης. Η παράδοση των τροφίμων, καθιερωμένα, έγινε την τελευταία ημέρα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, από τη χορωδία και τους δασκάλους του σχολείου μας. Δεν παραλείψαμε να ψάλλουμε και τα κάλαντα στους λιγοστούς γέροντες του γηροκομείου, να τους μεταδώσουμε το πνεύμα των ημερών υπό την καθοδήγηση του κ. Χρήστου Γαμβρέλλη.

Η δημοτική τηλεόραση κάλυψε τις εκδηλώσεις αυτές και αποσπάσματα παραθέτουμε πιο κάτω.

You May Also Like