ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤ3 ΤΑΞΗΣ

Την Παρασκευή 4 Ιουνίου , οι μαθητές της ΣΤ3 τάξης του σχολείου μας, πραγματοποίησαν εθελοντικό καθαρισμό στον παραλιακό δρόμο προς τον Ναυτικό όμιλο.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, στις 5 Ιουνίου, οι μαθητές ενημερώθηκαν για την αναγκαιότητα προστασίας του περιβάλλοντος  και συγκεκριμένα την αναγκαιότητα για την προστασία ακτών καθώς και σε θέματα που έχουν να κάνουν με την ανακύκλωση.

Εξοπλισμένοι με γάντια και σακούλες απορριμμάτων,  καθάρισαν τον δρόμο που οδηγεί στην παραλία του Ναυτικού ομίλου. Αφού συνέλεξαν και χώρισαν τα απορρίμματα σε ανακυκλώσιμα και μη ανακυκλώσιμα, τα τοποθέτησαν στους αντίστοιχους κάδους.   Με αυτή την πρωτοβουλία τα παιδιά  έστειλαν  το δικό τους μήνυμα για την ευαισθητοποίηση των πολιτών, σε θέματα προστασίας  του περιβάλλοντος.

You May Also Like